Torontas man pasirodė labai paprastas,racionalus miestas. Ir man jis tikrai patiko. Jei turi žemėlapį ir skiri šiaurę nuo pietų ir vakarus nuo rytų šiame mieste pasiklysti neįmanoma, jokių netikėtų užkaborių ar akligatvių. GPS’o nė nereikia.

Senojo paveldo čia pernelyg niekas nesaugo – ne, jis negriūna ir yra sutvarkytas, tačiau sena ir nauja sulieta į viena. Antrą šimtmetį skaičiuojantis plytinis pastatas apglėbtas žvilgančio stiklo, o kartais tiesiog inkorporuotas į tą žybsėjimą. Oro uoste sutikta kanadietė sakė, kad jie savo istoriniu paveldu pernelyg nesirūpina. Ne tik Toronte, kitur šalyje irgi. Svarbu, išnaudoti vietą ir kad būtų patogu.

Dažnai racionalumas ima viršų ir prieš estetiką. Net pačiame centre žengi ne kokiu nors grįstu grindiniu ar plytelėmis (jos mieste retenybė), o paprasčiausiu betonu, čia pat vietoje liejamu ir pjaunamu į didelius keturkampius. Kita vertus, mieste netrūksta ryškiaspalvių gėlynų, sutvarkytų parkų, įdomiau įrengtų vaikų žaidimų aikštelių, tad miestas tikrai neatrodo nykus. Tiesiog paprastas.

Naudotis viešuoju transportu (VT), kaip jau galima įspėti, irgi labai paprasta. Švarus, tvarkingas, kursuoja dažnai. Visose transporto priemonėse arba stotyse yra krūvos VT žemėlapių. Jie dar tik dabar bando pereiti prie VT kortelių, tad galima naudotis arba jomis, arba žetonėliais. Kaštuoja 3-3.25 dolerius ir gali važiuoti viena kryptimi su persėdimais.

Miestas labai švarus, nesimėto šiukšlių patvoriuose ar nugyventų baldų šalia konteinerių. Visur įrengtos rūšiuoti tinkamos šiukšliadėžės. O tualetai! Ne kiekvienoje Lietuvos kavinėje tokie švarūs tualetai, kokie ten yra viešieji nemokami metro stotyse, parke ar kur kitur. Popierius, servetėlės, muilas ir jokio prasto kvapo.

Kainos lietuvio akies labai negraužia, o jei šiek tiek dirgina, paskaičiuoji eurais ir visai nebaisu pasidaro (Kanados doleris yra apie 70 euro centų). Tiesa, kainos nurodomos be HTS (harmonized sales tax), tad reikia pasiskaičiuoti pačiam, ypač jei nori išleisti paskutinius centus. Ontario regione HST yra 13 proc., tad irgi nebaisu. O pati geriausia vieta ieškoti standartinių siuvenyrų su raudonais klevo lapukais – Chinatownas. Tie patys siuvenyrai čia pigesni net iki 10 kartų.

Parkuose ar bet kur, kur yra kiek daugiau žalumos, karaliauja voverės – pilkosios ir juodosios. Prie žmogaus labai arti neina, tačiau per metrą prisiartinusios naglai spitrija į akis laukia maisto, aplink vandens telkinius baisingai teršia didžiosios kanadietiškos žąsys, o medžiuose it kelio darbininkai čirškia cikados. Kitais atžvilgiais miesto gamta panaši į Lietuvos. Tik geriau įsižiūrėjęs, pamatai ką nors neįprastesnio.

Šiaip Torontas yra didžiausias miestas Kanadoje ir vienas multikultūriškiausių miestų pasaulyje, žmonių čia yra vos ne iš visų pasaulio kampelių ir tai galima justi, matyti, užuosti. Užuosti labiausiai per kavines ir restoranus. Vienoj gatvėj gali rasti bent 10 skirtingų pasaulio virtuvių.

Bet tai, kas mane iš tiesų papirko – žmonės. Draugiški, besišypsantys ir labai paslaugūs. Atrodo paprasčiausiai atsipalaidavę ir neužsikompleksavę. Laimingesni. Nors galima įtarti, kad visada svetima duonos riekė ir didesnė, ir skanesnė už savą atrodo. Ir vis dėlto… kitaip ten.

Esu įpratusi vos ne bėgte eiti per gatvę, ypač jei ji nereguliuojama šviesoforu, ten iš pradžių irgi taip elgiausi ir staiga antrą dieną dingtelėjo: kokio velnio aš taip elgiuosi?! Niekas nepypsina ir ant kojų nevažiuoja, sustoja praleisti dar nė nepriėjus prie perėjos, o šviesoforai dega ne 5 sekundes, bet pakankamai ilgai, kad per kelią spėtų pereiti net itin lėtas senukas.

Nors didžiumą laiko ten buvau visai viena, buvo gera ir jauku, jutau, kad ir pati tampu mažiau įsitempusi.

Aišku, visko ir visokių yra ir ten, bet bendras įspūdis toks. O štai vos grįžau į Lietuvą, mane pasitiko persikreipus jaunutė autobuso bilietų pardavėja, o vėliau prie autobuso durų alkūnes atstačiusi ir turbo greitį įsijungusi senutė. Mes kažkokie pertvinkę pasipiktinimu ir bambėjimu. Aš ne išimtis gi. Nesipučiu.

Taip sakant, welcome back to reality! Bet sapnas buvo gražus ir saldus…

© nuotr. Ekle.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *