Seniai neturėjau gerų kokybiškų atostogų, kai atsiplėši nuo visko, palieki namus, buitį. Tik galvos, gaila, palikti negali… Taigi šiemet išsiruošėme, kaip sakoma, į šiltus kraštus. Maltą. Nors rugsėjo pabaiga, ten dar vasara ir karšta, kone stabiliai +27. Tokia temperatūra ir nuolatinė saulė man buvo tikras rojus. Aš kaip katinas – mėgstu šiltai gyventi. Jei ne prieš saulę, tai bent šalia galingo radiatoriaus.

Neįtikėtinas troškus karštis pasitiko mus, tik prieš kelias valandas palikusius šaltą peršlapusį Vilnių. Po jo antrasis pasitiko miestas, todėl šiame įraše apie Maltos miestus kelias aptakias pastabas ir raštelėsiu.

Malta mažytė mažytė šalis Viduržemio jūroje. Tokia mažytė (316 km²), kad Vilniaus miestas už ją visą didesnis (401 km²). Užtat kokia įvairi, lietuvio akiai egzotiška ir gelsva ji. Šalyje itin daug kalkakmenio, šviesiai gelsvo akmens, iš kurio pastatyta ir tebestatoma didžioji dalis pastatų. Tad Maltos miestuose šilta ne tik kūnui, bet ir akiai. Ypač vakarėjant, kai šviesus šviesus sienų geltonis (kai kur net balkšvas) virsta tirštu sodriu medumi. Tobulai dera prie vasariškai lengvo, bet itin puikaus vietinių Girgentina vynuogių vyno.

Pakrančių miestai apjuosti sienomis ir fortais. Malta turi daug akmens, o istorija šalies negailėjo, taip ir išėjo su tais masyviais įtvirtinimais. Masyvumas tikrai įspūdingai atrodo, o miestai jaukūs, mažučiai, susispaudę, bet tvirti. Jone visi – tiek senieji, tiek naujesni – primena senamiestį. Namas prie namo, siauros gatvelės, daug šešėlių. Gerai, kai nori gelbėtis nuo svilinančios saulės, bet užtat pėstiesiems vietos maža… Šaligatviai siauručiai, dažnai nė metro nesiekia, prasilenkti neįmanoma, o ir praeiti ne visada, nes, žiūrėk, ima užsirioglina su savo ratais. Jų čia netrūksta. Užtat grynas malonumas slampinėti nepravažiuojamais miesto koridoriais!

Malta kalvota, tai ir miestai tokie. Vienas posūkis – staigus nėrimas žemyn, kitas posūkis – daugybė žemų laiptelių į viršų. Va taip ir vaikštai, sveika mankštintis, tik gerų batų reikia, grindinys slidokas, akmeninis, nupoliruotas tūkstančių praeivių.

Senamiestį šalies miestai primena ir dėl architektūros. Labai mažai čia stiklinių pastatų, dangoraižių kone nėra (tik vieną tokį nesusipratimą matėme iškilusį, fe), o ir dauguma naujesnių gyvenamųjų namų suręsti iš to paties kalkamedžio, tad panašūs į senesnius namus, tik langai gerokai didesni.

Aplankėme ir pravažiavome, rodos, kone visus šalies miestus. Matėsi, kad vieni tikrai seni: Birgu, Valleta, kiti, matyti, gana nauji: turistiniai Sliema, Bugibba. Akivaizdžiai skyrėsi architektūros stiliai, bet tas geltonis… dievaži, viską sulieja. Pastatus, miestus, panoramą.

Nuo vientiso geltonio žmonės gelbėjasi ryškiomis spalvomis. Mediniai balkonai, durys švyti mėlynai, žydrai, raudonai, o namų pašonės ir prieigos apstatyti krūvomis žaliuojančių vazonų.

Labiausiai iš miestų įsiminė Mdiną ir Gozo salos Citadella. Modernybės nepaliesti miestukai-tvirtovės. Tik turistų ir suvenyrinių gerokai per daug, bet, eh, neišvengiama.

Gyvena vietiniai Maltos miestuose pietietiškai. Atsipūtę ir garsiai. Man, tyliai ir tylenei, net kiek nejauku, kai sienos aidi nuo viešų ginčų, skardaus juoko ir tiesiog kasdienių pokalbių. Bet siesta geras išradimas, tik neįprasta, kai staiga vidurį dienos miestas nurimsta, nutyla, o smulkiosios parduotuvėlės užsirakina.

Egzotiški, įdomūs, jaukūs ir vietomis labai gražūs Maltos miestai, bet šiaip jau nepatiko dėl tvarkos trūkumo. Pirmiausia dėl mašinų, taip pat ir dėl šiukšlių. Konteinerių neturi, tad kiekvienas palieka prie savo durų. Vaikštai kaip po sąvartyną, o dar kiekviename nenudailintame turisto akiai užkampyje besimėtantys paskirų šiukšlių tuntai. Todėl didžiausia atgaiva buvo vykti į gamtą ir lankyti istorinius objektu, bet apie juos kituose įrašuose.

IMGP6542

IMGP6407

IMGP6385

IMGP6085

IMGP6320

IMGP6323

IMGP6379

IMGP6375

IMGP6348

IMGP6326

IMGP6331

IMGP6348

IMGP6372

IMGP6860

IMGP6846

Čia matyti provincija. Nelabai kuo skiriasi nuo miesto…

IMGP6304

Slankiojimas Maltos miestų ir miestelių gatvėmis – nuolatinis leidimasis žemyn arba kilimas aukštyn.

IMGP6315

1

2

Gatvės siauros, bet užtat kokie spalvingi tie miestų koridoriai!

3

 Žvejų miestelis su tuntais tradicinių ryškiaspalvių valtelių.

IMGP6599

IMGP6595

IMGP6625

Popajaus miestelis. Čia Holivudas kūrė filmą ir pastatė Maltai visai nebūdingą miestelį. Dabar čia pramogų parkas. Nebuvom, tik iš šono paspoksojom.

IMGP7302

IMGP7311

Maltos katės tiesiog žavingos. Lieknos, meilios, tingios ir garsios. Moka išsireikalauti skanėstų. Viena iš jų.

4

O čia dar keletas į akis kilusių grožybių.

IMGP5991

IMGP6003

IMGP6077

IMGP6758

IMGP6983

IMGP7215

 © nuotr. Ekle.lt

2 thoughts on “Malta: gelsva iškaitusi tvirtovė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *