Vienam vienutėliam eilėraščiui viena knygelė, mažytė mažytė – plaštakos dydžio, gausiai iliustruota. Su goduliu ir pavydu žvelgiu į Latvijos vaikų literatūros leidyklos “Liels un mazs” (Liet. didelis ir mažas) 100 knygų seriją “Bikibuks”.

Idėja kilo latvių dailininkei Rūta Briede, kuri savo vaikui skaitydama prieš miegą pačios pamėgtus vaikystės eilėraščius sugalvojo, kad senoms eilėms reikia naujo veido, kad jos prabiltų naujoms kartoms. Taip buvo sugalvota “Bikibuks” serija, pradėta leisti  2012 m.  

Visos serijos knygutės vienodo formato (10.5×14.5), o ant kiekvieno viršelio yra pašto ženklą primenantis ženkliukas, kuriame – “Bikibuks” logotipas, latviškas užrašas “100 eilėraščių vaikams”, kuriuo laikotarpiu parašytas eilėraštis (suskirstyta į 3 laikotarpius: iki 1940 m., 1940-1990 m., po 1990 m.) ir galiausiai ryškūs skaičiukai su grotažyme, žymintys knygos vietą serijoje (pvz, #044).

Nors knygos atrodo visai menkutės, net trapios, bet paėmus į rankas tas įspūdis išgaruoja – jos tvirtai susegtos, standaus storoko skirtingų savybių popieriaus. Akivaizdu, kad leistos ne pagal šabloną, bet pagal iliustratorių sumanymus ar bent jau ieškota optimalaus varianto. O juk knygas iliustravo skirtingi autoriai, tad jos viena į kitą panašios tik dėl dizaino, bet niekuo daugiau.

Vartau, gėriuosi ir žaviuosi, prie rankų jos tiesiog limpa, tik gaila, kad latviškai nemoku ir perskaityti negaliu. Juk eilėraščių su “Google” vertėju nedarkysiu. Tad kviečiu ir jums bent kiek pasigrožėti. (Rankose turėjau ir varčiau tik 15 serijos knygų, tad keli vaizdai iš jų.)

Aha, o prieš tai dar grįžtu prie pavadinimo. Kodėl norėčiau kažko panašaus lietuviškai? Nes knygutės atrodo tiesiog subalansuotos mažoms rankutėms ir smalsioms akutėms: teksto nedaug, jis eiliuotas (o tai itin tinkama mažyliams), eilėraščiai ne šiaip šakar makar, bet gerų poetų, o iliustracijos kokybiškos, ugdančios.

Šita Ivars Drulle iliustruota knygelė man labiausiai patiko iš visų vartytų. Labai labai retai matau, kad nuotraukos būtų tinkamai apdorotos, kad tiktų kaip iliustracijos knygai. O čia ir nuotaika, ir šešėliai, ir fonas, viskas atrodo puiku. (Jānis Sirmbārdis eilėraštis “Piedzīvojums”)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *