Vasario 1 d. už jūrų marių minima kaip Pasaulinė skaitymo balsu diena (Lietuvoje ne). Ta proga organizuojami skaitymai, užsiėmimai su vaikais, platinama gausybė įvairiausių formų informacijos apie skaitymo balsu naudą, pateikiama daug tyrimų duomenų, statistikos. Be abejo, daugiausia kalbama apie vaikus. Ir gerai, bet plūduriuodama internetuose nudžiugau aptikusi  bendresnio pobūdžio raštingumo specialistės Pam Allyn tekstą, kuriame pabrėžiama skaitymo balsu svarbą visiems dalyvaujantiems skaityme, taigi ir tėvams, mokytojams, auklėtojams. Tad dalinuosi čia keliomis pastraipomis.

“Didžiausias skundas, kurį girdžiu, dėl šiuolaikinio gyvenimo yra triukšmas. Mes atsiliepiame į skambučius viduryje itin pagavios laidos, diktuojame žinutes savo iPhonui pjaustydami daržoves ir žaidžiame su savo vaikais kartu stebėdami naujienų kakofoniją televizoriaus ekrane. Akimirkos, kurios mūsų gyvenimo istoriją praturtina, staiga susmulkinamos į informacijos nuotrupas. Iš mūsų pačių istorijų, kaip ir iš tų naujienų srautų, telieka nuotrupos. Mes taip susidomime pasakojimais ekranuose, kad imame apleisti savąsias.

Sugrįžti prie brangiausių savo gyvenimo momentų ir atrasti džiaugsmą bei istorijas, o jie pulsuoja kiekvienoje akimirkoje, tampa vis didesnis iššūkis. Bet mums pasisekė – išeitis labai paprasta. Kažkada tai buvo neatsiejama gyvenimo dalis ir dabar tai gali mus išvaduoti nuo žalingo triukšmo, ugdyti mūsų gebėjimą klausytis, padėti mūsų šeimoms tapti sveikesnėms ir laimingesnėms. Be abejo, kalbu apie skaitymą balsu.

Lengva deramai neįvertinti skaitymo balsu. Daugybei žmonių tai asocijuojasi su vaikais besimokančiais skaityti – esą tai kertinis akmuo kelyje į tylųjį skaitymą. O kai kuriems galbūt tai primena tas siaubingą nuobodulį, kurį patyrė Džo Marč iš “Mažųjų moterų”, kuomet turėdavo valandų valandas skaityti snūduriuojančiai tetai. Tačiau pažvelgę atidžiau mes matome, kokią nepaprastą dovaną jis dovanoja: gerąjį triukšmą, kuris išlaisvina mūsų mintis ir tvirtai susieja su kitais.

Norėdami skaityti balsu sau ir savo artimiesiems, turime tam kartu atsiduoti ir mintimis, ir kūnais – ausimis, lūpomis, kvėpavimu. Tekstas, skaitytojas ir klausytojas kone panyra kartu į meditatyvų ritmą. <…>

Skirtingai nei greita ir veiksmo kupina televizija, filmai, video žaidimai, agresyviai reikalaujantys mūsų dėmesio, skaitymas balsu visada plėtojamas tokiu tempu, kuris tinka visiems. Klausytojai ir skaitytojai gali bet kada sustoti ir ko nors paklausti; spėlioti, kas vyks toliau; tiesiog įžvalgiai šnektelėti; pasidalinti pastebėjimais; atidžiau įsižiūrėti ir įvertinti iliustracijas. 

<…> Kaip stovyklautojus įsitaisiusius aplink laužą užliūliuoja šiluma, traškesys ir šokančios liepsnos, taip miegūstas pasitenkinimas užklumpa įsitraukusius į balsu skaitomą istoriją. Tai magiškas senovinis aktas: žmonės pasakojo istorijas vieni kitiems tūkstančius metų.”

Visa tekstą anglų kalba rasite čia thriveglobal.com

Daugiau apie Pasaulinę skaitymo balsu dieną litworld.org.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *