Gražus šiandien rytas. Kovo 8-oji.  Kažkoks metų gynėjas neva užstodamas moteris jas išvadina vergėmis, kažkas eina Gedimino prospektu parėkauti “už moteris” ir projekčiuką “#metoo”, kažkas siuntinėja kičinius paveiksliukus su sveikinimais, kažkas dovanoja gėles, nes kaip kitaip pažymėsi Tarptautinę moters dieną. Kitaip tariant, viena tų dienų, kai norisi likti namuose ir atsijungti internetą. O bet tačiau.

Į gėlininkus galima numoti ranka ir nereaguoti, nes nieko jie nenori ir nieko iš esmės nesiekia, o štai nuo pirmųjų siutas ima.

Pirmiausia #metoo, skelbiantys, kad gina moteris, bet iš tiesų besivaikantys pigių skandalų. Siaubingai pabodo kasdien regėti vis naujas istorijas apie vargšes pilnametes mergaites, kurios nežino, kur ėjo, ką darė, ir pataikė sutikti kažkada seniai seniai gal ne visai moralų vyriškį. Ką vietoje to norėčiau matyti? Kaip žurnalistai taršo kaimyną, kuris žagino, rodos, 13-metę, spaudė jos šeimą, o paskui iš jos motinos išsipirko susitaikymą ir tai palaimino teismas. Norėčiau, kad šiuo ir panašiais nutikimais nuolat domėtųsi tie didieji aktyvistai, būtų spraginami nepilnamečių mergaičių ar moterų (kad jau jiems taip svarbu, kokios lytis) interesus turintys ginti, bet to nepadarantys; įstatymų leidėjai, kurie nesutvarko įstatymų spragų ir t. t. Bet tose istorijose, ne taip ir retai ateinančiose iš žemesniųjų visuomenės sluoksnių, nėra žymių pavardžių ir niekas nieko ant lėkštutės neatneša, prievartautojas pats neatjoja į eterį, tai tokios žinios po vieno straipsnio ir numiršta, negi čia aktyvistas-žurnalistas pernelyg varginsis? Lengviau muilo burbuliukų papūsti į eterį.

Nusibodo ir moterų teisių gynėjai, nuolat skelbiantys, kokios moterys, vergės, mėsos, beteisės, išnaudojamos, vargšės, todėl turi kilti ir kovoti. Tiek daug tai kartoja, kad turbūt iš tiesų tokios bejėgės ir jaučiasi, tiki, kad tokios yra, o tame dalyvaujantys vyrai, matyt, moteris taip ir temato. O juk būtent tuo kaltina kitus!

Taip pat nenoriu propagandos apie pajamų nelygybę, patriarchatą XXI a. Lietuvoje ir tai, kad moterys išgelbės pasaulį, tik duokit joms kvotų. Nenoriu, kad kas aiškintų, kaip turi elgtis, mąstyti, rengtis ir gyventi moterys, nesvarbu, ar tai daro tautinykai, ar prisistatantys kaip moterų teisių gynėjai.

Ko aš norėčiau? Kad būtų kovojama už lygias žmonių teises ir galimybes, noriu, kad būtų sprendžiamos realios teisinės sistemos ydos, o ne ideologinės abstraktybės, kad nebūtų dirbtinai priešinami žmonės dėl lyties, kad (ne)vertintume vieni kitus pirmiausia kaip individus, o ne lyčių “atstovus”. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *