Kartais senos naujienos labai pradžiugina. Štai aptikau prieš kelerius metus pradėtą labai smagų projektą „Istorijų valandėlė iš kosmoso“ (angl. Story Time from Space), kurio metu astronautai, dirbantys Tarptautėje kosmoso stotyje, skaito paveikslėlių knygas balsu prieš kamerą, o įrašai buvo paskelbti youtube.com portale, taigi visiems viešai prieinami!

Sujungti STEM ir skaitymo skatinimą sugalvojo buvusi Hiustono kosmoso centro Edukacijos skyriaus direktorė Patricija Tribe. Pirminė idėją kilo, kai ji pradėjo domėtis vaikų raštingumo ir mokslo pasiekimais bei mokslo edukacija Jungtinėse Amerikos Valstijose. Atradimai nebuvo itin džiugūs. Čia galite pasižiūrėti jos TEDx prezentaciją apie tai.

Projektą ėmėsi įgyvendinti Pasaulinis kosmoso edukacijos fondas (angl. Global Space Education Foundation), kuriame dabar ir darbuojasi P. Tribe.

Projektui buvo pasirinktos knygos, kurias galima perskaityti per 15 minučių ir kuriose kalbama apie kosmosą ar apie ką nors susijusio su STEM, ir, be abejo, rūpėjo, kad jos būtų geros, moksliškai tikslios, jog neklaidintų vaikų. Atrinktos knygos yra specialiai paruošiamos ir išvalomos, kad galėtų būti siunčiamos į Kosmoso stotį. O tuomet jau jų imasi astronautai. Pirmieji įrašai pasirodė 2015 m. ir po truputį tęsiami iki šiol. Aišku, svarbiausias projekto tikslas sudominti su STEAM sritimis per nuotykį knygoje, bet koks tai puikus skaitymo skatinimo sumanymas!

Astronautai! Kosmose! Skaito vaikų knygas! Tiesiog nepaprasta!

Projekto organizatoriams svarbi ir įvairovė: knygas skaito ir anglakalbiai, ir kitų šalių astronautai, o knygą apie mergaitę inžinierę skaitė astronautė.

Šiuo metu „Story Time from Space“ youtube.com kanale galima išgirsti 4 astronautų skaitomas istorijas, bet jų puslapyje matyti, kad įrašų yra šiek tiek daugiau. Deja, nei jų youtube.com kanalas, nei puslapis nėra itin gerai sutvarkyti, bet susirasti tikrai įmanoma.

Tęsiant šį projektą, planuojama, kad prie knygų skaitymo įrašų prisidės ir demonstraciniai mokslo populiarinimo įrašai, kuriuos edukaciniais tikslais bus galima plačiai panaudoti mokyklose ir ne tik.

Taigi man šis projektas atrodo tiesiog fantastiškas. Įsivaizduokite, jei jūs vaikystėje būtumėte galėję pamatyti astronautus kosminėje stotyje – išsidraikiusiais plaukais, kybančiais „ore“ tarp įdomiausių kosminės stoties objektų ir skaitančius jums knygas. Aš tikrai būčiau norėjusi tai pamatyti!

Aišku, būčiau nieko nesupratusi, nes, aišku, šie įrašai yra angliški…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *