📚 Pasakos apie drąsias mergaites (vaikams nuo 5–6 m.)

Šią knygą į rankas ėmiau turėdama išankstinę nuomonę – bijojau, kad bus banalios seilėtoss istorijėlės. Tą įspūdį, be abejonės, kurstė ne tik dabar ant bangos esanti feministinė tema, su kuria, kaip ir kiekviena labai populiaria, lengva nuslysti į lankas, bet ir disnėjiškos iliustracijos. O bet tačiau… klydau!

Jau Kate Pankhurst pratarmė nuteikė maloniai. Joje labai paprastai vaikui papasakojama apie pasakų rinkėjus, kad pasakos atspindi to laikmečio, kada buvo užrašytos, vertybes, ir kada liaudies pasakos mūsų visų turtas, kurį galime perpasakoti, aktualizuoti taip, kaip mums patinka. Tai šioje knygoje ir padaryta. Žodžiu, patiko, kad su vaiku kalbama tiesiai, nuoširdžiai ir aiškiai.

Dažnai tradicinėse pasakose karalaitės laukia, kol jas išgelbės princas ant balto žirgo. Šių pasakų karalaitės visai kitokios! Jos narsios ir sumanios, ieško nuotykių, apgauna milžinus, kovoja su blogiu, gelbsti nelaimės ištiktus ar piktadarių užburtus princus. Karalaitės nesitaiksto su pasaulio ydomis, jos drąsiai keičia pasaulį savo pavyzdžiu. Nėra čia to parodinio feminizmo ir perdėto savo vertybių demonstravimo, moralizavimo, tiesiog pasakų herojės, visai kaip karalaičiai tradicinėse pasakose, eina ir daro, ką mano esant reikalinga, svarbu, ką nori daryti. Kai kurios pasakų karalaitės galiausiai įsimyli išgelbėtus princus, o kai meilės visai neieško – joms rūpi tik draugystė ir pažinti pasaulį.

Iš viso knygoje yra 8 pasakos ir šalia jų visų nurodytas pirminis šaltinis. (Tai man irgi labai patiko.) Tad galima su vaikais palyginti, kas, kaip ir kodėl buvo pakeista.

👍 Rekomenduoju!

📝 Iš anglų k. vertė Danguolė Žalytė.