Per balas link Aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus

Per balas link Aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus

📚 Monika Vaicenavičienė „Per balas link Aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“ (paveikslėlių knyga vaikams nuo 7 m.). Kokią gi knygą būtų galima parekomenduoti Vasario 16-osios proga? Man pirmiausia į galvą šovė kaip tik ši.

📄 Tai beletrizuotas pažintinis pasakojimas apie Joną Basanavičių. Nesudėtingai, saikingai ir žaismingai pasakojama apie šio žmogaus gyvenimą, mokslus, veiklas: jis atskleidžiamas kaip įdomi, daug keliavusi, įvairiomis veiklomis užsidegusi asmenybė. Perskaičius šią knygą vaikams tikrai nebeatrodys, kad J. Basanavičius buvo tik ūsuotas vyras, kuris 1918 m. pasirašė Nepriklausomybės aktą.

🎨 Apie iliustracijas nieko nesakysiu, verčiau pacituosiu menotyrininkę dr. Jolitą Liškevičienę:
„Dailininkė Monika Vaicenavičienė <…> knygą sukūrė dviem labai paprastomis dailės technikomis – savo pamėgtais pieštukais, spalvotais ir nespalvotais, ir karpiniais – spalvoto popieriaus aplikacijomis. Visa tai susijungia į darnią, stilingą banguojančių nuotaikų pasakojimo visumą. Iliustracijos sukurtos iš skirtingų žiūros taškų, tarsi būtų kinematografinės – čia pritrauktos, čia nutolintos, lyg iš paukščio skrydžio, nuolat keičiasi kadrai, o tai leido sukurti pulsuojantį ir nenuobodų pasakojimą. Perteikti nuotaikas labai padeda spalvos: niūrūs arba labai svarbūs įvykiai vaizduojami tik paprastu pieštuku, šiltesni – spalvotai, o ryškiausiai – sodria žalia spalva – iliustruojama gimtinė. Pasakojimas dėliojamas labai kruopščiai parenkant ikonografiją, atitinkančią vaizduojamąjį metą – XIX a. pabaigą–XX a. pradžią: interjerai, supantys daiktai, žmonių apranga, pagaliau architektūra leidžia atpažinti miestus, konkrečius pastatus, žmonių veiklą ir amatus. <…> Galima sakyti, kad knygoje nuosekliai laikomasi ikonografinės ir istorinės tiesos <…>, o tai suteikia knygai išliekamąją vertę.“ Daugiau: Rubinaitis, 2018 Nr. 1 (85).

👍 Rekomenduoju!

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.