Malgorzata Strękowska-Zaremba „Užburtas namas“ (vaikams nuo 10 metų, 2019 m, 248 p.). Apie smurtą šeimoje istorijų nestinga, bet ši stebina netikėtu, kūrybingu ir jautriu sumanymu, kaip kitaip papasakoti skriaudžiamo vaiko istoriją.

📄 Du vaikai – penktokas Danielis ir kiek jaunesnė Marysia – pasislėpę krūmuose stebi namą. Mergaitė tiki, kad jis užburtas: nemeta šešėlio, virš jo niekada nelyja, aplinką saugo pikti sodo nykštukai, o viduje dedasi baisūs dalykai. Danielis abejoja tuo, ką jam kalba Marysia, tačiau jis draugų neturi, tad mergaitės griebiasi it šiaudo. Netrukus ir jis įsitikina, kad su geltonuoju namu tikrai kažkas negerai, o jo gyventojams gresia didelis pavojus. Marysia užsibrėžusi įveikti piktus burtus. Vaikų laukia pavojingas ir šiurpus nuotykis…

Po viršutine nuotykinės siaubo istorijos kloste slypi daugiau sluoksnių. Čia jau susipina magiškojo realizmo, problemų prozos, psichologinės literatūros elementai. Autorė puikiai išlaiko intrigą iki pat paskutiniųjų knygos puslapių. Tad vyresnis pradinukas ar jaunesnysis paauglys, kuriam ir skirta ši knyga, paniręs į istoriją, tik pabaigoje greičiausiai supras, kad knyga kalba ne tik apie nuotykį, herojiškumą, draugystę, bet ir apie labai sudėtingas ir dažnai nematomas visuomenės problemas, skaudžiausiai paliečiančias būtent vaikus.

Visa ta istorija apie užburtą namą – tėvo smurtą patiriančios mergaitės gal sąmoningas (o gal ir ne) vaizduotės vaisius. Kaip dažnas vaikas, patiriantis nedarną šeimoje, ji puikiai išmokusi nekalbėti, neišsiduoti, dargi jausti kaltę dėl dalykų, kurie nuo jos visiškai nepriklauso.

Knygą apglėbia draugystės motyvas, t. y. kaip svarbu turėti žmonių, kuriems tu rūpi, kad reikia įsileisti kitus, net jei tai baugu ir nepatogu. Būtent draugystė su Danieliu galiausiai išgelbsti Marysią.

🎨 Knygoje yra dvispalvių Daniel de Latour iliustracijų, kurios labai dera prie pasakojimo.

❗ Visą knygos apžvalgą galite išsigooglinti, ji publikuota lrt.lt portale.

✍🏻 Iš lenkų k. vertė Irena Aleksaitė.

👍 Rekomenduoju!